Metody łagodzenia bólu podczas porodu
Odczuwanie bólu porodowego przez pacjentki jest bardzo indywidualne. Percepcja bólu zależy od wielu czynników, takich jak próg odczuwania bólu, wielkość dziecka, intensywność czynności skurczowej, stopień ukrwienia i elastyczność tkanek. Oprócz czynników biologicznych wpływających na odczuwanie bólu, wiemy jak bardzo problematyczne mogą być dla Pań czynniki psychosomatyczne takie jak stres, lęk przed nieznanym, strach przed poczuciem bycia niezrozumianą, poczucie osamotnienia, nieprzyjazne otoczenie, obawa przed nieuszanowaniem granic. Kluczową kwestią jest przygotowanie się, czyli zdobycie rzetelnej wiedzy o porodzie, co pozwoli wyeliminować większość z powyższych przyczyn zwiększonego odczuwania bólu.
Pamiętajcie Panie, że nie mierzycie się z tym bólem same. Cały nasz zespół stosuje szeroką gamę różnych zabiegów, które pomagają łagodzić ból porodowy. Tworzymy dla Was przyjazne otoczenie, gdzie możecie czuć się swobodnie i otrzymywać nasze wsparcie w każdym momencie.
Na naszej porodówce może Wam towarzyszyć bliska osoba, z którą możecie dzielić ten wyjątkowy czas.
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu
Ruch i aktywność. Dobór dogodnych pozycji w trakcie porodu. Ćwiczenia na workach sako i piłkach porodowych.
Wsparcie psychologiczne rodzącej podczas porodu.
Metody manualne. Masaż, działanie ciepłem i zimnem.
Techniki relaksacyjne. Muzyka, metody oddechowe.
Immersja wodna.
Farmakologiczne metody łagodzenia bólu
Gaz Entonox - analgezja wziewna. Mieszanina podtlenku azotu i tlenu.
Znieczulenie zewnątrzoponowe
Zespół Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży oraz II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii zapewnia całodobowy dostęp do znieczulenia porodu drogami natury. Do przeprowadzenia znieczulenia niezbędna jest kwalifikacja lekarza położnika oraz anestezjologa.
Postępowanie i leczenie bólu po cięciu cesarskim
Po porodzie drogą cięcia cesarskiego, niedługo po zabiegu operacyjnym pacjentka przyjmuje płyny i posiłki doustnie. Leczymy ból pooperacyjny skutecznie, lekami bezpiecznymi podczas karmienia piersią. Pacjentka jest uruchamiana po 6 godzinach od operacji. Dzięki leczeniu przeciwbólowemu i szybkiemu powrotowi do aktywności pacjentki mogą opiekować się dziećmi. Po wydobyciu dziecka i zbadaniu przez pediatrę, osoba bliska może kangurować dziecko w czasie kiedy pacjentka jest jeszcze na stole operacyjnym.